Faik Sipahioğlu

Dönüşüme Yönetici Aranıyor

Dönüşüme Yönetici Aranıyor..

 

Dönüşüm, hızlı oldu o yüzden ben de hızla bir veri paylaşarak başlamak istiyorum.

Standard & Poor’sa bakacak olursak son yüz yıldır büyük şirketler buraya girip çıkıyor. 500 tane şirketi bu endeks takip ediyor. Burada, Standard & Poor’sta, çok ilginç bir tarihsel gelişim var. Eskiden şirketler 60 yıl 100 yıl bu endekste varken son zamanlarda bu süre azaldı ve şuandaki averaj 20 yıl. Hatta 2030 yılında şirketlerin burada sadece 14 yıl var olacağı söyleniyor.

Peki neden?  

Bir şekilde bu şirketler ya yok oluyorlar ya satın alınıyorlar ya da o kadar küçülüyorlar ki ilk 500 e bile giremiyorlar böyle bir gerçek var ortada. Bu değişimin temelinde teknoloji şirketleri var. Bunu da Yine Standard & poor’s  da 1990 yılında teknoloji şirketlerinin toplam Pazar değerine bakarak görüyoruz bu değer %5 iken geçen yıl ise %26 sı teknoloji şirketleri tarafından alıp götürülmüş durumda. Şirketler teknolojiye dönmedikçe ömürlerinin kısaldığını ve aynı zamanda teknoloji şirketlerinin pazardaki payının nasıl büyüdüğünü görüyoruz.  Bu satın almalar ürünü ya da müşteriyi satın almıyor sadece.  O şirketin ürün yapma becerisini ve kültürünü de içeriye enjekte ediyor. Bu beceri ve kültür neden bu kadar önemli? İleride şirket içi ekipler nasıl ve hangi kriterler ile bir araya gelecek?

Takımlar uzmanlık ve kariyer değil Merak ve Becerileri üzerine bir araya getirilmelidir. Farklı merak ve becerilerin bir araya getirilmesi gerekiyor. İnsanların merak ve becerilerinin geliştirmesi kariyer kadar önemlidir. Bizler Entelektüel derinliğimizi ne kadar arttırırsak o kadar görgü, fikir ve vizyon sahibi olabiliriz. Gelecekteki dünyada, çok bilen hiçbir şey olmayabilir.

Ne demek istiyorum?

Makinaları anlamamız ne yapabileceklerini bilmemiz gerekiyor. Bizim için ne yapabilirler? nasıl kullanabiliriz? Bunlarla beraber insanları anlamamız gerekiyor. Bizler bugün rutin, sıradan bilgiye dayalı işlemleri kendi başımıza yaparken yavaş yavaş bunları bilgisayarlara, bilişime bırakıyoruz; fakat bizim ne istediğimizi yarın ne isteyeceğimizi ve ne hissedeceğimizi bilecek yetenekte makinalar geliştirilecek. Yapay zeka ve veri bunların sebebi olacak.

Peki, İnsanlar ne yapacak?

Gelecekte çalışanlar, yöneticiler; yaratıcılık, algılama, düşleyebilme, muhakeme yeteneği, analiz etme, içgüdü gibi yetenekleriyle konuşulacak. Yani insanın beyninin sağ tarafını makinalar üstlenirken bizler diğer yönlerimiz ile öne çıkacağız. Düşleyebilen, yenilikçi ve yatay ortamın içinde kendisi olduğu için değerli olan bir iş kültürü olacağına inanıyorum. İşte bunlar gelecekte bir yöneticinin mülakatta değerlendirileceği kıstaslardan bazıları. Gelin Bir ilan düşünelim,

Düşleyebilen, hayal kuran, içgüdülerine güvenen, analiz edebilen CEO aranıyor!