Faik Sipahioğlu

Alışveriş Davranışlarını Ne Etkiler

Müşterilerinizin alışveriş yolculuğunda sadece yola değil, yol kenarındaki çiçeklere de dikkat edin. Ürünle ilk temas anında, üye olurken, sepete eklerken, alışverişi tamamlarken yaşadığı deneyime odaklanın. Müşteri davranışlarını etkileyen faktörler: Mobil uyumluluk, Rehberlik,Tıklama sayısı, Yükleme süresi, Ödeme yöntemleri, Kargo, İadeler.

Müşteri davranışlarını etkileyen faktörler: Mobil uyumluluk, Rehberlik,Tıklama sayısı, Yükleme süresi, Ödeme yöntemleri, Kargo, İadeler.
Mobil uyumluluk

Müşteriler uçtan uca kolay bir şekilde alışveriş sürecini tamamlamak ister. Sitenizdeki deneyimin mobil öncelikli olduğundan emin olmanız gerekir. 2022 yılı itibariyle 5,88 milyar mobil kullanıcı olduğunu unutmayın.

 
Rehberlik

Göz atmaktan sipariş vermeye, alışveriş deneyimi kesintisiz olmalıdır. Alışverişi tamamlama süreci müşteriler için kolay olmalıdır.

Bir başka deyişle, her bir alana girmeleri gereken bilgiler ve sonraki adımlar net olmalıdır.

Müşterilerin kargo ve iade bilgileri dahil soruları olabileceğini öngörün.

 

Tıklama Sayısı

Kullanıcı deneyimini maksimum seviyede tutup daha az tıklama ile müşterinizin ulaşmak istediği bilgiye,ürüne,hizmete erişebilmesini sağlayın.


Yükleme süresi

Müşteriniz hangi platformdan gelirse gelsin. Hangi sayfanızda gezinirse gezinsin. Hız ister. Özellikle alışveriş tamamlama sürecinde müşterinizi sayfa yüklenme hızından dolayı kaybetmek istemezsiniz.

Ödeme Yöntemleri

Daha geniş kapsamda tüketicilere erişmek için ApplePay gibi hem yerel hem modern birden fazla ödeme seçeneğini kabul edin

Kargo

Malumu ilandan ibaret olsa da Müşteriler, alışverişlerinde %92 oranında Hızlı ve Ücretsiz kargoları tercih etmektedir. Gerekli stratejinizi belirleyin.

İadeler

Müşterilerinizden bazıları satın aldıklarını iade etmek isteyecektir. Bu süreci olabildiğince basit ve kolay hale getirin. Sitenize, iade sürecini detaylı olarak açıklayan bir sayfa eklemeyi Unutmayın

İnternetten alışveriş yapmak, birçok insan için büyük bir kolaylık sağlıyor.

Ancak, alışveriş yaparken dikkate alınması gereken faktörler de bir o kadar fazla. Mobil uyumluluk, rehberlik, tıklama sayısı, yükleme süresi, ödeme yöntemleri, kargo ve iadeler gibi faktörler, internetten alışveriş yaparken müşterilerin en çok dikkat ettiği konulardan birkaçı. Alışveriş sitelerinin müşteri memnuniyetini artırmak için bu faktörlere özen göstermeleri ve sürekli olarak geliştirmeleri gerekiyor. Unutmayın, bir memnun müşteri daha fazla müşteri getirir!